Nejčastější dotazy k novému úvěrovému zákonu
286
post-template-default,single,single-post,postid-286,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Nejčastější dotazy k novému úvěrovému zákonu

Úvěrový zákon je největší boom v bankovnictví za několik posledních let. Pojďme se proto ještě jednou vrátit k předchozímu článku a zodpovědět si nejčastější dotazy klientů.  Pokud zde nenajdete odpověď na váš konkrétní dotaz, můžete mi napsat do zpráv. Posbírám vaše otázky a odpovědi zveřejním v některém z dalších příspěvků.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru přinese větší regulaci na trhu úvěrů a lepší ochranu dlužníka. Na druhou stranu může způsobit i zdražení hypotéčních úvěrů. Pojďme si tedy odpovědět na otázky, které nás asi budou zajímat.

1) Bude u spotřebitelských úvěrů splácení levnější?

Ano. Úvěr můžete předčasně kdykoli splatit buď zcela bez poplatku nebo nejvýše 1% z předčasné splátky, max 50 000Kč.

2) Zlepší se podmínky sankcí, pokud nebudu moci řádně splácet?

Ano. Souhrn výše všech smluvních pokut nesmí přesáhnout polovinu celkového úvěru a zároveň částku 200 000Kč. U úvěrů se zástavou nemovitosti může věřitel zástavu prodat až po půl roce.

3) Je pravda, že nemám nic platit před uzavřením smlouvy?

Určitě. Zákon zakazuje poskytovateli vyžadovat jakoukoliv platbu předem.

4) Může se stát, že nebudu platit žádné úroky?

Pokud nebude před poskytnutím úvěru řádně posouzena úvěryschopnost (výše příjmu ke splácení), je smlouva o úvěru neplatná, což můžete namítnout do tří let od uzavření smlouvy.

5) Dozvím se novou výši úroku na konci „fixace“ dříve?

Ano, úrokovou sazbu pro nové fixační období vám dle zákona musí banka sdělit minimálně 3 měsíce předem.

6) Co znamená, že zákon zakazuje tzv. „vázaný prodej“?

Dříve mohla banka podmínit získání dobré úrokové sazby doplňkovými službami. Tyto praktiky jsou již minulostí. Pokud vyžaduje uzavření úvěru sjednání pojistky, produkt si můžeme vybrat sami. Výjimkou je běžný účet, odkud se úvěr splácí.