Nový úvěrový zákon
281
post-template-default,single,single-post,postid-281,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Nový úvěrový zákon

Od 1.prosince 2016 vstoupil v účinnost nový zákon 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru. Ten přináší mnoho změn i v oblasti hypotéčních úvěrů, a to jak pro spotřebitele, tak i pro banky. Jistě jste si již všimli na první pohled nejčitelnější změny, což je poměrné výrazné zvýšení úrokových sazeb hypotéčních úvěrů u všech renomovaných bank. Pojďme se nyní podívat, jaké jiné změny tento nový zákon přináší.

Tou nejzásadnější změnou je zvýšení ochrany spotřebitele tím, že Česká národní banka bude regulovat a dohlížet i na nebankovní půjčky, třeba do výše 5 000 Kč.

Klient nově získává informace o celkové nákladovosti úvěru v pevně dané struktuře, takže přímo uvidí, kolik peněz ve skutečnosti bance za úvěr zaplatí a bude lepší srovnání ve výběru produktů.

Jakmile klient obdrží od banky nabídku, má 14 denní dobu na rozmyšlenou před podpisem smlouvy, během které ji banka nemůže měnit ani odvolat.

Zákon stanoví maximální smluvní pokutu, kterou poskytovatel úvěrů může požadovat po dlužníkovi. Bude to nejvýše 0,1% denně z částky, se kterou je spotřebitel v prodlení (nejvýše 200.000 Kč).

Pro nově uzavřené hypoteční úvěry a hypoteční úvěry, u kterých po 1. 12. 2016 vyprší tzv. fixace, bude možné bez jakýchkoliv poplatků každý rok splatit až 25 % hypotečního úvěru.

Stejně tak bude možné předčasně splatit i celý hypoteční úvěr, přičemž banka si může naúčtovat jen účelně vynaložené náklady (do max výše 1% z předčasně splacené části, nejvýše 50 000 Kč). Podmínkou je, aby hypoteční úvěr byl sjednán na delší dobu než 2 roky.

Na druhé straně díky novému zákonu značně narůstá administrativa a prodlužuje se tak doba získání hypotéčního úvěru. Poskytovatel či sjednavatel jakéhokoliv úvěru je povinnen provést detailní posouzení finanční situace klienta (výše příjmů a výdajů, včetně informací z registru o morálce splácení dosavadních závazků).

Uvidíme, jak se všechny popsané změny osvědčí v praxi. V každém případě, jde o velký krok České národní banky k ozdravení trhu s úvěry. Zpřísněním podmínek pro poskytovatele a nastavením lepších podmínek pro běžné občany by se stále méně lidí mohlo dostávat do dluhové pasti, ze které je těžká cesta ven.