Investice do nemovitostních fondů?
434
post-template-default,single,single-post,postid-434,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Investice do nemovitostních fondů?

Mnoho lidí dnes řeší, kam investovat své volné finance, aby nezahálely v bance na účtu a zároveň, aby se nedostaly do velkého rizika. A mnoho z těch, kteří na to mají, si nakonec zvolí nákup investičního bytu k pronájmu. Ale i lidé, kteří nemají velké úspory dnes můžou investovat do nemovitostí prostřednictvím nemovitostních fondů. Mnohdy je to i efektivnější řešení, protože se tak dá podílet na zajímavějších projektech s vyšší rentabilitou, investor se nemusí o nic starat a ve finále se často dostane i na vyšší čisté zhodnocení, než když se pustí do pronajímání bytu na vlastní pěst. Může tak vložit jednorázový vklad nebo vkládat menší částky průběžně.

Nemovitostní fondy jsou velmi zajímavou konzervativní investicí s potenciálem stabilního výnosu kolem dvou až čtyř procent ročně, po odečtu všech nákladů. Je však důležité být obezřetný a raději využít rad investičního poradce. Tak jako všechno má svá úskalí, totéž platí i o výběru správného fondu.

Než do nějakého nemovitostního fondu budete investovat, vždycky si zjistěte, jak velkou má průměrnou úvěrovou angažovanost. Nejde říct konkrétní hranici, jaký poměr cizího a vlastního kapitálu je optimální. Ale obecně řečeno, čím větší je podíl cizího kapitálu, tím rizikovější je investice. Fondy s úvěrovou angažovaností do 30 procent můžeme označit za konzervativní. Fondy s úvěrovou angažovaností 70 a víc procent už jsou naopak velmi agresivní a silně rizikové. Každému investorovi může vyhovovat něco jiného. Velmi důležité je také znát konkrétní nemovitosti ve fondu, do čeho fond investuje, s jakou rentabilitou, jak dobře má rozložené portfolio. Důležitou roli hrají i poplatky, které si fond účtuje.
V České republice působí pět nemovitostních fondů otevřených veřejnosti a dále vícero fondů pro kvalifikované investory a mnoho uzavřených nemovitostních fondů. Jsou mezi nimi dost podstatné rozdíly.