Postup při nehodě na zahraniční sjezdovce
437
post-template-default,single,single-post,postid-437,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Postup při nehodě na zahraniční sjezdovce

Chystáte se na zimní dovolenou třeba do Alp? Pak byste neměli zapomínat, že místní lyžaři jsou často zkušenější než Češi – a to nejen na lyžích. Zatímco soudy v České republice začaly řešit odškodnění za fyzickou a psychickou újmu až během několika posledních let, obyvatelé západních zemí měli už několik desetiletí na to, aby se této praxi naučili. V mnohých případech jsou v právu, existují ale i skupinky podvodníků, které parazitují na lidské nevědomosti.

Jak takové podvody probíhají? Kdo stál někdy na lyžích, ví, že z nich není těžké spadnout, natož pak pád třeba i zahrát. Stává se, že si podvodníci vyhlédnou skupinku zahraničních turistů a před jedním z nich simulují úraz. Pád není vážný, ale lyžaři si přesto vymění kontakty pro případ potřeby. Rozejdou se v dobrém. Podvodník nato vyrazí s drobnou pohmožděninou k lékaři, zveličí bolest a dle jeho slov lékař sepíše zprávu. Zbývá už jen, aby domluvený svědek podal výpověď o dramatické nehodě s jednoznačným zaviněním druhé strany, a přeshraniční soudní přestřelka může začít. Někdy dokonce i bez kontaktu na viníka – stačí jeho registrační číslo (SPZ).

Předcházet nepříjemným koncům těchto situací vám samozřejmě pomůže cestovní pojištění, které zahrnuje také odpovědností pojistku. Pro prevenci soudních tahanic je pak neméně důležitá pohotová reakce přímo na místě.

Jak postupovat:

  • Pokud vám to zdraví dovolí, nehodu se pokuste co nejlépe zdokumentovat, následky události vyfoťte.
  • Získejte kontaktní údaje na svědky, v ideálním případě i jejich písemné stanovisko.
  • Lyžařskou nehodu ohlaste přímo ze sjezdovky místní policii nebo horské službě a požadujte o tomto hlášení písemné potvrzení.
  • Záznam o průběhu nehody od Vás bude chtít policie podepsat. Jestliže některým pasážím nerozumíte, připište k textu poznámku, klidně v češtině: „Textu nerozumím, podepisuji s výhradou,“ případně doplňte i váš popis situace.
  • Kopii hlášení, včetně veškeré zdravotní dokumentace od zahraničních lékařů, odevzdejte po příjezdu domů asistenční službě vaší pojišťovny.
  • Když se zraníte i vy sami, pamatujte si, že čím dříve kontaktujete asistenční službu vaší pojišťovny, tím lépe. Doporučí vám nejbližší smluvní zdravotnické zařízení, které odvádí kvalitní služby, a v případě potřeby vás do něj i dopraví.