Proč vítězí hypotéky nad úvěry ze stavebního spoření?
441
post-template-default,single,single-post,postid-441,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Proč vítězí hypotéky nad úvěry ze stavebního spoření?

Hypoteční banky mají v posledních letech navrch. Do karet jim hrají především nízké úrokové sazby, na což klienti dobře slyší. Podíl stavebních spořitelen na celkovém objemu úvěrů na bydlení se v posledních pěti letech pohybuje zhruba mezi 20 – 25 % celkové rozpůjčované částky, přičemž v posledních letech jejich podíl spíše klesá.

Výhodami bankovních hypoték v porovnání se stavebním spořením jsou nižší úrokové sazby, zpravidla nulové poplatky za vedení úvěrového účtu, možnost volby typu úrokové sazby a doby fixace úrokové sazby.

Nespornou konkurenční výhodou úvěrů ze stavebního spoření zůstává možnost poskytování úvěrů bez nutnosti ručení zástavou nemovitosti, relativně snadnější dostupnost úvěru a státní příspěvek k pravidelným úložkám.

V současnosti se úvěry ze stavebného spoření často využívají k dofinancování klasického bankovního hypotečního úvěru. Budoucnost ukáže, jak se změna spotřebitelského zákona projeví v příštím roce v oblasti hypotéčních úvěrů. Někteří analytici odhadují nárust trendu stavebních spořitelen o zhruba 20%.