Rok 2017 z pohledu investic a úvěrů
450
post-template-default,single,single-post,postid-450,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Rok 2017 z pohledu investic a úvěrů

Letošní rok přinesl do oblasti financí hotovou legislativní smršť. Zákonodárci se činili zejména koncem roku, zdražili hypotéky, regulují životní pojištění a banky navíc znovu zavádějí některé již zrušené poplatky. Pro laika je těžké se v tom zorientovat.
Úvěrový zákon přináší lidem mnoho plusů, což je na první pohled dobrá zpráva. Banky však budou při schvalování přísnější. Hlavní otázka zní, zda zákon zdraží hypotéky.„Banky budou v průběhu času zvyšovat úroky. Aktuálně očekáváme růst v rozmezí 0,2 až 0,5 %. Lze počítat také s tím, že si současnou sazbu nezafixujete na tak dlouho jako dnes. Sazby na fixacích delších než 5 let se patrně zvýší ještě o víc,“ říká hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová.
Nařízení ČNB: Vloni na podzim začala platit novela zákona o dani z nemovitosti. Platba daně z nabytí nemovitosti tak bude vždy na kupujícím, její výše zůstává stejná – 4 % z kupní ceny. ČNB také zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték – od října 2016 už banky nemohou poskytovat hypotéky na 100 % hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit je 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 to bude 90 %.
Penzijní spoření stát od příštího roku více podpoří. Zaměstnavatelé budou moci přispívat až 50 tisíc Kč ročně bez jinak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Od ledna se změní i částka, která lidem umožňuje snížit daňový základ za vlastní platby na smlouvu. Z původních 12 tisíc korun to bude dvojnásobek. Maximální roční daňová úspora bude tedy 3600 Kč.
Finanční trhy: Rok 2016 byl na finančních trzích velmi pestrý – na začátku roku burzami hýbaly obavy ze zpomalení růstu v Číně, aby poté štafetu převzal brexit a následně americké prezidentské volby. Od začátku roku ke konci listopadu americké akcie posílily téměř o 8 %, Evropa naopak necelých 6 % ztratila. Poměrně nečekaným „poraženým“ po zvolení Donalda Trumpa jsou dluhopisy, sazba na desetiletém dluhopisu USA v očekávání vyšších státních útrat za měsíc poskočila o 0,6 % na 2,4 %.
V roce 2017 budou na politice centrálních bank a výsledcích voleb například v Itálii, Francii, Německu a u nás závislé především akciové fondy. Odhaduje se, že česká inflace se v příštím roce zvedne na 2%, což bude tlačit na růst výnosů  dluhopisů a také úrokových sazeb hypoték.