Pokračující změny v dostupnosti hypotéčních úvěrů
475
post-template-default,single,single-post,postid-475,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Pokračující změny v dostupnosti hypotéčních úvěrů

Se změnami, které přinesl 1.12.2016 nový spotřebitelský zákon jsme si museli zvyknout na pozměněné financování hypotéčních úvěrů – max 95% LTV z ceny nemovitosti formou bankovního zajištěného úvěru a přísnější hodnocení schopnosti klienta úvěr splácet.

Klienti s malými úsporami či úplně bez nich byli celkem vyděšeni obavami o financování vlastního bydlení, avšak i tak se našlo vhodné řešení, kterým se jejich obavy rozplynuly. Při průměrných, i lehce podprůměrných výdělcích, si sáhli na pěkné úroky a doplněním kupní ceny formou nezajištěného úvěru v jiné finanční instituci nakonec koupili vlastní nemovitost.

Veřejnost již byla s předstihem informována, že od dubna se sníží poskytované LTV na max 90%, což je dalším krokem regulace trhu, který opět sníží dostupnost úvěrů klientům s nižšími příjmy.

Tyto změny však nejsou konečné. Minulý týden vláda schválila návrh, který mění zákon o České národní bance. Pokud návrh plynule schválí Sněmovna, Senát a podepíše prezident, měl by platit již v červenci tohoto roku. Jaké změny pro žadatele hypoték nový zákon přináší? ČNB se hodlá zaměřit na současné poskytování zajištěného (se zástavou) a nezajištěného úvěru jako formy obcházení svých doporučení. Klient tak bude muset mít své prostředky k dofinancování nemovitosti.

Z toho plyne jedno doporučení: pokud plánujete v dohledné době financování vlastního bydlení formou hypotéčního úvěru a nemáte naspořených 10% ceny nemovitosti, začněte zajišťovat svůj úvěr co nejdříve. Ať vás postihne co nejméně omezení, která se plánují.