Hypotéka a rozvod…co s tím?
504
post-template-default,single,single-post,postid-504,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Hypotéka a rozvod…co s tím?

Rozhodně mám radši pozitivní témata a tam rozvod určitě nepatří. Jenže při statistice, kdy se v naší zemi téměř každý druhý pár rozvádí, se tomu zřejmě nelze vyhnout. Už samotné bolestivé řešení rozdělení vztahu, dětí či majetku je velký zápřah na stabilitu jedince a co teprve, když máte společnou hypotéku. Věděli byste, jaké vlastně máte možnosti?

Pokud ne nebo třeba váháte, zda máte správné informace, čtěte dále. De facto máte tři možnosti, jak situaci řešit a záleží jen na okolnostech, která je pro vás ta nejpřijatelnější.

1) Nemovitost prodáte

Hypotéka se splatí z výnosu prodeje nebo se kupec stává novým dlužníkem, pokud nabyde nemovitost i s hypotékou. Při prodeji i s hypotékou bývá kupní cena ponížena o zůstatek úvěru. Většinou není třeba zajišťovat nové dokumenty, pouze doložit dostatečný příjem a projít úspěšně testem schopnosti převzatý úvěr splácet.

2) Jeden druhého vyplatíte

V tomto případě je nutné mít dostatečné vlastní prostředky nebo si navýšit hypotéku, což předpokládá dostatečný přiznaný příjem. Nezapomeňte, že výživné se připočítává k příjmu i výdajům. Záleží na tom, na které straně barikády stojíte. V případě nedostatečného příjmu je možné přibrat nového spoludlužníka, většinou rodiče, sourozence nebo nového partnera.

3) Vše zůstane při starém, splácíte společně

Dohodnete se, že budete nadále splácet společně, i když jen jeden může nadále v nemovitosti pobývat. Každému pak připadne polovina majetku, kterou lze např. pronajímat nebo nechat pro děti. V případě pronájmu nezapomeňte informovat banku!!! A taky myslete na to, že pokud již jeden úvěr splácíte, musíte mít velmi slušný příjem na sjednání další vlastní hypotéky. Toto řešení je asi nejjednodušší, avšak finančně náročné.