Jste zajištěni pro případ ztráty střechy nad hlavou?
508
post-template-default,single,single-post,postid-508,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Jste zajištěni pro případ ztráty střechy nad hlavou?

Dva dny zpět mě ke psaní tohoto článku inspirovala zpráva v televizi, že nejmenované rodině shořel dům za 4 miliony korun. Když to slyším, automaticky reaguji: „Je to smutné, ale postaví nebo koupí nový z pojistky“. Je však běžné, že mají lidé svůj majetek řádně pojištěný? Myslí na své peníze a rizika, která mohou v okamžiku změnit jejich život?

Odpověď není jednoznačná. Pokud je nemovitost pořízená z hypotéky, většinou banky požadují pojistnou smlouvu, aby uvolnily prostředky k financování. Jak to ale vypadá s těmi ostatními? Pokud mohu mluvit za sebe a své zkušenosti, tak většinou bledě. Spousta domácností, které vlastní nemovitost (byt či dům), buď není pojištěna vůbec nebo je silně podpojištěna. Mnohdy mají lidé pojistky staré, jejich rozložení a sumy nejsou aktuální a tudíž by je v případě nehody nezajistily.

Lidé šetří. Na tom není určitě nic nepochopitelného, jen je otázkou, zda je to na tom správném místě. Když si uvědomím, že zdraví a střecha nad hlavou jsou nejdůležitějšími pilíři, kromě vlastního příjmu, které člověk má, pak se zdá odpověď víc než jasná. Koupím vyhořelý byt z pojistky na 500.000 Kč ? Případně dům v řádu 1.000.000 nebo 1.500.000 Kč ? Odpovězte si sami.

Co si tedy zkontrolovat ve své pojistce:

  • mám pojištění stavby i domácnosti? (obojí potřebuji jsem-li vlastníkem; pouze pojištění domácnosti, pokud jsem v družstevním bytě nebo v nájmu)
  • jaká je výše pojištění stavby? ( měla by se rovnat minimálně aktuálnímu odhadu nemovitosti, přemýšlejte, zda byste za udanou sumu postavili či koupili v současnosti nový dům či byt)
  • máte pojištěnu stavbu jen na základní živly? – požár, vichřice, příp. povodeň – a chybí vám jiná rizika, která jsou velmi častá? Třeba přepětí či spodní vody?
  • máte pojištěnu domácnost v minimální relaci 300.000-500.000 Kč?
  •  je součástí pojištění pojistka odpovědnosti v řádném životě, tzv. pojistka na blbost? – pokud ji nemáte uzavřenu zvlášť nebo v životní pojistce, pak je nezbytnou součástí pojistky bydlení a kryje celou vaši rodinu, když někomu způsobíte újmu na zdraví či majetku