
14 Úno Hypotéka v otázkách (1)
1. Je možné získat hypotéku i na něco jiného než byt či dům?
Ano. Z hypotéčního úvěru lze koupit i jinou nemovitost – chatu, chalupu, pozemek. Také ji lze použít k splacení členských práv bytovému družstvu při převodu bytu do osobního vlastnictví, vyplacení podílu z nemovitosti při rozvodu či dědictví, daň z převodu nemovitosti či provizi realitní kanceláři při koupi.
2. Čím můžu hypotéční úvěr zajistit?
Hypotéční úvěr musí být ze zákona vždy zajištěn zástavním právem k nemovitosti, která není zastavena jiným právem či zatížena např. věcným břemenem. Buď ji mohu zajistit nemovitostí, která je předmětem hypotéky nebo jinou nemovitostí na území ČR odpovídající podmínkám banky (která je v mém vlastnictví nebo se souhlasem vlastníka). Základním pravidlem je, že výška hypotéčního úvěru nepřevyšuje odhadní cenu nemovitosti. V současnosti ,do 1.dubna, maximálně 95% z ceny nemovitosti, přičemž výhodný úrok je do 85% ceny.
3. Jaké jsou poplatky za vyřízení hypotéky?
Součástí vyřízení hypotéčního úvěru jsou různé poplatky, které jsou u různých bank odlišné a mnohdy mají přímý vztah k poskytnutým podmínkám nebo výši úvěru.
Poplatek za schválení úvěru 0-25.000
Úvěrový účet 0-300/měsíc
Odhad nemovitosti 3.500-5.000 (u některých bank nad 1mil zdarma)
Vklad na katastr 1.000
Výmaz z katastru 1.000
Pojištění úvěru dle výše úvěru a typu pojistky
Pojištění nemovitosti dle výše úvěru a typu pojistky
4. Je možné žádat o hypotéku na koupi bytu včetně rekonstrukce? Kdy peníze na rekonstrukci dostanu?
Ano, je to možné. Při koupi však musíte mít k dispozici položkový rozpočet a harmonogram stavební rekonstrukce. Dále budete potřebovat stavební povolení či ohlášení a odhad ceny tak musí obsahovat cenu současnou, ale i budoucí po rekonstrukci. Částka odpovídající rekonstrukci je pak běžně vyplacena po částce na koupi a připsání nemovitosti do osobního vlastnictví se zástavou banky na Katastrálním úřadu (cca 20 dní po učinění vkladu do katastru).