Hypotéka v otázkách (2)
544
post-template-default,single,single-post,postid-544,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Hypotéka v otázkách (2)

1.Mohu doložit pro získání hypotéčního úvěru v ČR příjmy ze zahraničí?

Ano, pokud jste český občan zaměstnán u mezinárodní instituce nebo za prací do zahraničí každodenně dojíždíte, je tento příjem plně akceptován. U jiných příjmů je pak posouzení individuální, většinou je uznána částka max 80% z potvrzeného příjmu zaměstnavatelem. Lze očekávat dokládání výpisů z účtu za posledních 6 měsíců, případně smlouvy s dodatky, pokud není pracovní poměr na dobu neurčitou. To je jen otázkou vnitřních podmínek každé banky. Příjmy z podnikatelské činnosti v zahraničí banky neakceptují vůbec.

2.Jsem podnikatel a rád bych získat hypotéční úvěr. Za jaké období musím doložit své příjmy?

Podnikatelé dokládají svůj příjem za dvě zdaňovací období  daňovým přiznáním.

3.Může mít hypotéku pouze jeden z manželů?

Může, ale před podáním žádosti musí oba manželé učinit notářský zápis o zúžení SJM (společné jmění manželů) na koupi nemovitosti na úvěr. Pak je nemovitost pouze jednoho z manželů a všechny splátky a výnosy jsou pouze jeho.

4. Můžu splatit celou hypotéku v průběhu smlouvy?

Určitě. Hypotéční úvěr lze částečně umořovat každý rok před výročím smlouvy – banky umožňují splacení 20-25% z celkové výšky dluhu bez poplatků. Hypotéku lze splatit refinancováním úvěru u jiné banky s výhodnějšími podmínkami nebo zaplacením celé částky v období konce fixace. Pokud chcete splatit zbytek dluhu mimo fixaci je vám účtován poplatek, který je cca 10% z výšky mimořádné splátky, tzn. celkového doplatku. Což se rozhodně nevyplatí.