Hypotéka v otázkách (3)
548
post-template-default,single,single-post,postid-548,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Hypotéka v otázkách (3)

1. Prodám nemovitost zastavenou hypotékou?

Ano, prodáte. Kupující vyplácí hotově či vlastním úvěrem váš dluh v bance a zůstatek prodejní ceny nemovitosti náleží vám. Dle konkrétní banky je nutno dohledat v podmínkách případné poplatky či sankce. Se změnou vlastníka nemovitosti souvisí také výmaz zástavy vaší banky, stejně jako vašeho vlastnictví nemovitosti na katastru nemovitostí.

2. Jak dlouho před fixem můžu smlouvu refinancovat?

Hypotéční smlouvu můžete refinancovat již jeden rok před výročím „fixu“. V praxi to znamená, že již 12 měsíců předem si mohu zajistit úrokovou sazbu, která nabude platnosti po konci fixu současné smlouvy. Velmi výhodné se toto opatření jeví právě nyní, kdy úrokové sazby citelně stoupají.

3. Mohu si hypotéku odečíst z daně?

Určitě. Úroky z hypotéky si můžete odečíst z daní až do výše 300.000 ročně, maximálně 25.000 měsíčně. Stejná pravidla platí i pro stavební spoření a úvěry na bydlení.

4. Jak mám provést odpočet hypotéky z daní?

Na začátku roku vám vaše banka automaticky zašle potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéčního úvěru za minulé zdaňovací období. Částku zaplacených úroků pak uvedete v daňovém přiznání. Vyplněné daňové přiznání s předloženým potvrzením o zaplacení úroků pak podáte na příslušný finanční úřad.