Kreditní karty – dobrý sluha, špatný pán
552
post-template-default,single,single-post,postid-552,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Kreditní karty – dobrý sluha, špatný pán

Už se vám někdy stalo, že vám někdo nabízel kreditní kartu? Využíváte ji? Nejčastěji bývají součástí nějakého bankovního produktu, třeba hypotéčního úvěru. Takže ji vlastí dost lidí. Setkávám se s tím, že z nich lidi mají celkem strach, který vychází buď z vlastní zkušenosti nebo z hororových historek z jejich okolí.

Je třeba se jich bát nebo nám mohou naopak dobře sloužit? Já si myslím, že lidé se nejvíc bojí toho, co neznají a co neumí používat. Kreditka může být fajn, pokud chápete, že peníze, které z ní využijete pro vlastní potřeby musíte do předem stanovené doby na účet vrátit, abyste si zajistili bezúročnost. Máte tak vždy po ruce peníze, i když jsou třeba „na cestě“ nebo váš výplatní termín bude příští pondělí a vy nutně potřebujete něco zaplatit už v pátek.

Co ale s člověkem, který si koupí pomocí kreditky novou ledničku za 39.000,-Kč a jeho měsíční příjem je 15.000,-Kč? Ten evidentně tento bankovní produkt nepochopil a zadělal si bezpečně na celkem velký problém. Bezúročnost s uplynulou lhůtou zmizí a na dohled jsou naopak vysoké úroky, které nám splácení můžou velmi znepříjemnit. Takže je třeba určitá disciplína a rozvážnost.

Jak tedy nejlépe kreditní kartu využívat?

1. Vyberte si správný produkt

S dlouhým bezúročným obdobím, u renomované banky, s odpovídajícím limitem, bez poplatku za vedení a nízkou úrokovou mírou. některé nabízí nulové měsíční poplatky při určitém měsíčním obratu.

2. Zařiďte si na ní správný limit

Ne moc nízký, ale ani ne příliš vysoký. Může vám stačit třeba i 20.000,-Kč.

3. Používejte ji všude kromě bankomatu

Není určena k doplnění hotovosti v peněžence. Většinou zaplatíte vysoké poplatky za výběr. Nájem a další poplatky taky kartou nezaplatíte. Ale v obchodech, restauracích i při online nákupech ji využijete nejlépe.

4. Poznejte ji opravdu dobře

Některé nabízí slevy u partnerů, jiné jsou propojené se spořícím účtem. Měli byste si vybrat kartu, která vám přináší množství výhod, které aktivně využijete.

5. Vždy ji splaťte během bezúročného období

Pokud tak uděláte, jako byste platili za své vlastní peníze a získali řadu bonusů s kreditkou spojených. Průměrné bezúročné období trvá 45-55 dní.