Termín změny zdravotní pojišťovny: do konce března
570
post-template-default,single,single-post,postid-570,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Termín změny zdravotní pojišťovny: do konce března

Výběr zdravotní pojišťovny je pro každého občana České republiky dobrovolný a lze jej jednou ročně změnit – k 1.lednu nebo 1. červenci. Přihlášku je potom nutné podat minimálně tři měsíce předem, což je k 30.září nebo k 31.březnu.

Zdravotní pojišťovny se snaží nové klienty nalákat různými bonusovými programy. Mnohem důležitější než nabízené bonusy, by ale při výběru zdravotní pojišťovny měla být dostupnost zdravotní péče – tedy síť lékařů a nemocnic, s nimiž má zdravotní pojišťovna uzavřenou smlouvu. Jedině tak se lze vyhnout platbám v ordinaci. Výjimku tvoří pouze akutní stav, kdy ošetření zdravotní pojišťovna uhradí i mimosmluvnímu zařízení. Povinnost zveřejňovat seznam smluvených zdravotních pojišťoven mají všichni lékaři či jejich zaměstnavatelé.

V současné době lze v České republice vybírat ze sedmi zdravotních pojišťoven. Jsou jimi:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP),
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV)
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP),
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP),
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP),
  • Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP)
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ).

V případě, že jste se svou současnou pojišťovnou nespokojeni či máte problémy s dostupností zdravotnických služeb tím, že váš lékař nemá smlouvu s pojišťovnou, máte nejvyšší čas na změnu.