Investice jsou vaše budoucnost
601
post-template-default,single,single-post,postid-601,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Investice jsou vaše budoucnost

Investice by měly vždy vycházet z cílů klienta. Chcete si našetřit úvodní kapitál a za tři roky začít stavět? Naspořit dítěti vstupní částku do samostatného života? Nebo si přilepšit k penzi? Tyhle informace spolu s momentálními finančními možnostmi jsou opravdu zásadní. Pokud máte přesný cíl a víte, kolik peněz můžete měsíčně uvolnit, nic nebrání tomu, aby vám váš finanční poradce doporučil k výběru nejvhodnější produkty. Vysvětlil vám klady, zápory, případně rizika a nastínil váš možný výnos. Možnosti jsou široké a rozdíly veliké. Taktéž je vhodné rozložit úspory na krátkodobé a dlouhodobé cíle.

Obyvatelé České republiky jsou velmi konzervativní. Většinou neřeší ani cíl, ani možnosti, které jim trh nabízí. Velká část z nich má své finanční prostředky uložené na běžných účtech, které jim nevydělají zhola nic nebo na spořících účtech, které jsou na tom jen o kousek líp. Většina spořících, kteří myslí na svou budoucnost, ukládá své peníze do oblíbených produktů jako je stavební spoření či doplňkové penzijní spoření. Přestože jejich výnos nedosáhne ani na inflaci (ta je dlouhodobě kolem 2%), velkým lákadlem jsou státní příspěvky. Ty nejsou zdaleka tak vysoké jako v minulosti byly, čímž vyvstává otazník, zdali jsou opravdu tím produktem, který si přejete mít. Nicméně, většina lidí si stěžuje, že nemá téměř žádné  zhodnocení svých prostředků, ale neuvažuje o jiných možnostech. Přitom možností je hodně.

Stačí si položit otázku, kolik peněz potřebuji, když chci například koupit byt či auto? Bez ohledu na možnosti spotřebitelských a hypotéčních úvěrů, u kterých vždy zaplatím nějakých pár tisíc navíc, nabízí mi zvolený produkt tyto možnosti? Nabízí mi zhodnocení mých peněz tak, jak si já představuji?

Na trhu jsou v nabídce peněžní fondy, korporátní dluhopisy, akciové fondy či alternativní investice (drahé kovy, ropa ap.). Můžete taky podnikat pronájmem bytových prostor nebo zvolit smíšený fond nastavený investičními analytiky. Z pohledu rizika nenaplnění finančního plánu, můžete volit konzervativní či dynamickou strategii. Konzervativní investor očekává svou investici s 2% zhodnocením zpět s navýšením. Realita je však trochu jiná – inflace mu peníze ukrátí. Je tedy otázkou, zda přijmout finanční riziko a očekávat výnos kolem 6-8% nebo spořit konzervativně a ukládat minimálně třikrát vyšší částku než u dynamické strategie.

Srovnání vám nabídne tabulka srovnávající měsíční úložky pro naspoření 1 mil (dle Petra Zámečníka):

       VÝNOS   POČET LET SPOŘENÍ
  30 40
8% 671 286
6% 996 502
4% 1.441 846
2% 2.230 1.362