Špatné registry – stopka na cestě k úvěru
613
post-template-default,single,single-post,postid-613,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Špatné registry – stopka na cestě k úvěru

Jednou ze situací, kdy nás může dohonit naše minulost, je kontrola bankovních a nebankovních registrů při žádosti o úvěr. Jen si představte klasickou situaci občana, který má slušný příjem, zakládá si rodinu a pomýšlí na vlastní bydlení. I když v dnešní době platí již své závazky s přehledem a včas, v minulosti to nebylo úplně běžné. Tak se z na první pohled bonitního klienta stává při náhledu do registrů klient pro banku nepřijatelný. Co s tím? A kde získat informace ještě než vkročíme do banky?

Je třeba říct, že banka v náhledu sleduje situaci čtyři roky zpět. Vnímá opožděné splátky, vynechané splátky i řádně splácené úvěry. Pokud se jedná o řádné splácení, je podstatný čistý příjem osoby, výše úvěru a kolik osob vyživuje. Požadovaná částka může být upravena, ale větší problémy nehrozí. Pokud jsme měli v minulosti nějaký ten „škraloup“, vynechali splátky Providentu, nezaplatili pokutu či neplatili telefonnímu operátorovi za jeho služby, je pravděpodobné, že jsme v registrech v červených číslech.

Tajit okolnosti a nepracovat s nimi je asi bláhové. Můžeme však udělat krok vpřed a své registry si ověřit sami, ještě před kontaktováním poradce a vstupem do banky. Na internetových stránkách najdete kontakty na prověření nebankovních registrů http://www.cncb.cz/ i bankovních registrů http://www.cbcb.cz/ . Požádáte o výpis celé vaši úvěrové historie (i z doby, kam banka nedohlédne), která vám bude zaslána poštou nebo na mail do 24 hodin. Služba je zpoplatněná, pohybuje se kolem 100,- až 200,-Kč. Ale určitě stojí za to mít přehled, i když o úvěr právě nežádáte. Váš finanční poradce vám pomůže vyznat se ve zprávě a doporučí vám další kroky.