Chystaná novela ČNB omezující hypotéční úvěry
622
post-template-default,single,single-post,postid-622,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Chystaná novela ČNB omezující hypotéční úvěry

Projekt na spadnutí nebo zbytečný poplach? Čeho se máme bát nebo bude nám novela užitečná? O co vlastně jde a jak tomu má obyčejný člověk rozumět?

Zatímco v tuhle chvíli funguje omezení hypoték na 90% z LTV nemovitosti pouze na bázi doporučení, v budoucnu by mělo mít svou zákonnou podobu. Novela ČNB , která by měla přísnější pravidla zavést, již prošla ve sněmovně prvním čtením a jelikož mají poslanci mnoho pozměňovacích návrhů, ani na podruhé se druhé čtení nedotáhlo do zdárného konce.

Zpřísněním podmínek chce ČNB zabránit přehřátí hypotéčního trhu a problémům se splácením, které by mohli mít lidé bez vlastních úspor při růstu úrokových sazeb, nezaměstnanosti a zhoršení ekonomiky státu. Velmi tvrdá pravidla by měla vést k tomu, aby si zhruba třetina domácnosti na hypotéku nově nedosáhla. Přičemž nejvíce ohroženi jsou lidé s průměrnými příjmy a mladé rodiny. ČNB by tak mohla stanovit maximální výši úvěru k zástavě (diskutovaných 90% z bank a 10% prokazatelných vlastních zdrojů) a kolik lze klientovi dle čistého příjmu maximálně půjčit.

Poslanci se obávají omezení dostupnosti bydlení a snaží se regulaci všemožně zmírnit. Několikrát zaznělo sněmovnou, že obyvatele více zatěžují pronájmy bytů než hypotéky. I když je každému jasné, že někteří lidé mít vlastní bydlení vzhledem k životním okolnostem nikdy nebudou. Tvrdá pravidla by se neměla vztahovat na refinancování úvěru a 3% objemu výjimek u lidí, kteří neprojdou scoringem by mělo nahradit 5%.

Otázkou je, zda se stihne novela projednat a schválit do října. Zatím to tak moc nevypadá, protože nejbližší termín dalšího projednávání navrhli poslanci 27.června, pak následují parlamentní prázdniny a blíží se období voleb. Co si budeme povídat, tohle téma může být pro některé strany silným volebním tahákem. Takže si obrázek udělejte sami a hlavně začínejte šetřit. Pokud se totiž neschválí novela do října, bude se celý koloběh opakovat nejspíše po volbách znovu.