OSVČ a pracovní neschopnost
641
post-template-default,single,single-post,postid-641,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

OSVČ a pracovní neschopnost

Nemoci a úrazy si nevybírají. Většinou vás zaskočí, když to nejmíň čekáte a můžou podstatně zkomplikovat váš do té doby spokojený život. Je pošetilé „být nad věcí“, obracet se k realitě zády a hrát mrtvého brouka.  O to spíš, když je na vašem příjmu závislý ještě někdo jiný – rodina, děti. Chcete být připraveni pro případ pracovní neschopnosti a nemít strach, že nebudete mít na zaplacení účtů? 

Většina lidí ví, jak je pracovní neschopnost nastavená u zaměstnance a co může člověk očekávat. První tři dny nulová dávka a od čtvrtého dne 60% příjmu, nejdříve od zaměstnavatele, později ze sociálních dávek.

Jak je to v případě podnikání, kdy je váš příjem závislý na vaší aktivní činnosti? Váš příjem se rovná po celou dobu 0,-Kč !!! Je hezké, že jste mladý a zdravý a že nemoc či úraz neplánujete. Prostě se to stane a vy svou práci dělat nemůžete. A může to trvat klidně tři, čtyři měsíce. Jak zajistíte průměrný standard vaší rodině za všech okolností, abyste se nedostali do finančních nesnází neplacením pravidelných poplatků a výdajů? Pojďme se na vaše možnosti podívat.

  1. Pohotovostní rezerva minimálně na rok. Ideální stav, ale ne po každého. Máte na účtě váš průměrný roční příjem? Pokud ne, pokračujte dál.
  2. Nemocenské pojištění u  ČSSZ. Není povinné, lze jej sjednat od 115Kč/měsíc. Za tuto cenu máte nárok na 90Kč/den v případě pracovní neschopnosti. Tedy 2.700Kč/měsíc, což není ani životní minimum pro jednoho. Stačí vám to? Přitom maximální výplata dávky je určena výší zdaňovacího základu za předchozí daňové období, takže jste dost omezeni. Kdo nemá slušné DP, nemá slušnou ani pracovní neschopnost. Tak to bohužel je.
  3. Nastavení neschopenky v soukromé pojistce. Je mnohem levnější než předchozí varianta a částku 500Kč/den (což je 15.000Kč/měsíc) lze sjednat bez dokládání příjmu. Lze ji zadat od 15. nebo 29.dne, nemocí i úrazem. Mezi pojišťovnami jsou však velké rozdíly v nabídce, stejně jako v cenové kalkulaci, proto je dobré oslovit finančního poradce. Pojistka se zbytečně neprodraží a neplatíte, na co nebudete mít později nárok.

 

Možná ještě nevíte, že v případě pracovní neschopnosti nemusíte coby OSVČ platit zálohu na sociální a zdravotní pojištění a nebudou vám naskakovat penále. Stačí zanést potvrzení o pracovní neschopnosti na zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Zálohy se platí zpětně, takže budete mít dokonalý přehled, jakou část měsíce zaplatit.

Potřebujete-li pomoci, jsem vám plně k dispozici.