Je snadné poznat výhodnou hypotéku?
647
post-template-default,single,single-post,postid-647,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Je snadné poznat výhodnou hypotéku?

Dnešní ceny nemovitostí dovolují jen málokomu pořídit si bydlení z vlastních naspořených či jinak získaných prostředků. A není se čemu divit. Kdo má jen tak po ruce milion či dva, když výdělky mnohdy nedosahují ani zdaleka průměrných hodnot? Daně pro svobodné a bezdětné jsou vysoké a pokud je již dítko na světě, citelně zasáhne do hospodaření rodiny. Je opravdu těžké se rozhodnout, kdy je ta nejpříznivější doba.

Člověk by sice očekával, že cílem velké části rodin je bydlení  na úvěr, ale zároveň by mělo být hlavním úkolem vybrat co nejúspornější produkt. A v tom je ta potíž. Většina klientů tuhle podstatnou záležitost, dle mých zkušeností, stále dostatečně neřeší. Přitom u hypotéčního úvěru jde mnohdy o velké částky a rozdíly mezi nabídkami se často liší v řádu statisíců! Nelze sice s přesností vypočítat celou nákladovost úvěru (neznáme průměrnou úrokovou sazbu po celou jeho dobu ), lze  ji však přesně srovnat na dobu fixace a řešit do budoucna důkladným sledováním podmínek.

Jak tedy poznám výhodnou hypotéku? Pro člověka mimo obor opravdu složitá otázka a ještě složitější odpověď. Bez informací, praxe a srovnávacích prostředků totiž velmi těžko. Většina lidí se řídí úrokovou sazbou, která je z orientačního hlediska sice taktéž důležitá, nikoli však jediná. Daleko důležitější je totiž RPSN (roční procentuální sazba nákladů) – veškeré poplatky pojící se k úvěru a podmínky, které jsou bankou požadovány k získání konkrétní sazby úroku. Může to být pojištění nemovitosti či schopnosti splácet nebo třeba běžný účet či kreditní karta. Každá z nich může představovat zvýhodnění úrokové sazby a naopak navýšení nákladů. A to je pouhým odhadem těžce zjistitelné.

Čím déle se věnuji této práci, tím méně chápu, když klienti řeší své úvěry na bydlení sami. Nemají možnost srovnání a ani manévrování. Naproti sobě mají zástupce bankovního sektoru (většinou toho nejlepšího oproti konkurenci) a za zády nikoho. Přitom výběr kvalitního hypotéčního specialisty zajistí nejen srovnání možností, ale i vyjednání téměř vždy lepších podmínek a komfort služby, která je bezplatná a šetří váš čas i do budoucna.