Vlastní zdroje v hypotéční smlouvě?
687
post-template-default,single,single-post,postid-687,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Vlastní zdroje v hypotéční smlouvě?

V porovnání s minulým rokem, kdy v tomto čase mohli klienti získat hypotéční úvěr s úrokovou sazbou od 1,29%, jsou v dnešních dnech šťastní za sazbu kolem 2%. Ve většině bank pak začínáme od 2,39%.

Ekonomové tuto situaci hodnotí jako mírné zvýšení, které by se nadále mělo pohybovat vzhůru a v příštím roce dosáhnout magických 3%. Měsíční navýšení sazeb nejsou nijak dramatická, i když z ročního pohledu se jedná o nárůst téměř o 1%.

Proč stále méně lidí na úvěr dosáhne, ač je zvýšení úroků nízké?

Zásadní je totiž zpřísnění regulace hypoték, tedy podmínek, které musí klienti splnit, aby na částku dosáhli. Zde hraje roli příjem, stabilní pracovní smlouva, nízké zadlužení, ale i výše úvěru a úroková sazba, na kterou jsou peníze poskytovány.

V poslední době se stále hlasitěji diskutuje o povinné spoluúčasti žadatelů o úvěr. V odborných kruzích je to celkem žhavé téma, které se dle některých brzy stane skutečností a v praxi bude znamenat, že klienti doloží bance 10% vlastních prostředků z požadované kupní ceny, aby si mohli zažádat o hypotéční úvěr. S tímto bude nutno do budoucna počítat, pokud budete usilovat o vlastní bydlení.

Do doby schválení tohoto zásadního momentu, který může vejít v platnost bez dlouhého upozorňování, je stále možno využít plného financování vašeho projektu.