Hypotéční trh opět přitvrzuje
706
post-template-default,single,single-post,postid-706,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Hypotéční trh opět přitvrzuje

O tom, že se podmínky v rámci úvěrů na bydlení mění, ví v dnešní době i lidé, kteří své bydlení aktuálně neřeší. Týdně vychází články v tisku a i ostatní média upozorňují, že co bylo minulý rok samozřejmostí se každým měsícem vzdaluje vysněné realitě.

V současné době můžeme říct, že se opět posouváme v podmínkách úvěru, jelikož další dvě banky hlásí, že budou požadovat prokazatelnou hotovost 10% z ceny nemovitosti. V praxi to znamená, že se tenčí možnosti, jak získat za dobrých podmínek 80% z LTV (ceny nemovitosti) hypotéčním úvěrem a dofinancovávat až 20% ze stavebka či úvěrem na bydlení. Mimo to se neustále zvyšují úrokové sazby jednotlivých bank.

Co pro vás znamená, že banka požaduje 10% z vlastních zdrojů a jak můžete i přes tuto podmínku nemovitost pořídit?

  • nejlepší a nejjednodušší je mít vlastní úspory prokazatelné na účtu nebo na jiném produktu (stavebko, investice)
  • situaci řeším s rodinou či přáteli a sumu můžu na účtu prokázat
  • kromě kupované nemovitosti mám k dispozici i druhou vhodnou pro banku k zástavě, čímž se mé LTV navýší a mohu příjmou i 100% z hypotéčního úvěru. Jakmile se můj dluh dostane na 80%, mohu druhou nemovitost z úvěru vyvázat.

V praxi to znamená, že z ceny bytu 1.500.000,- mi banky půjčí celkem maximálně 90%, tj. 1.350.000,-Kč a 150.000,-Kč hradím z vlastních zdrojů. Kromě této platby musím počítat i s úhradou daně z nabytí nemovitosti, což jsou 4% z ceny a případně provizi realitní kanceláři, odhad a jiné drobnější poplatky. Některé z nich by se zatím daly hradit úvěrem.

Proto pokud přemýšlíte nad pořízením vlastního bydlení, neváhejte! Lepší podmínky jak nyní asi dlouho nebudou.