
15 Pro Pomáhají přísnější podmínky bank žadatelům o úvěr?
Je tomu už rok, co vyšel v platnost nový spotřebitelský zákon. Cílem je chránit klienta tím, že jsou mu dopředu známé veškeré okolnosti úvěru – různé poplatky, celková zaplacená částka a taky může splatit celý úvěr buď pomocí mimořádných splátek nebo naráz ke konci fixačního období. S tímto zákonem se však pojí také zpřísněné podmínky posouzení bonity, což se už klientům líbí méně, neboť ne všichni na vytoužené vlastní bydlení dosáhnou.
Jde o pouhou aroganci moci bank nebo nám tímto krokem pomáhají nedostat se do obtíží?
Odpověď je jednoznačná: chrání klienty před problémy s neschopností splácet! Jen si představte, že si vemete v bance úvěr na bydlení např. na třicet let na 1.440.000,-Kč (což je 80% LTV – z odhadní ceny nemovitosti, což je 1.800.000,-Kč), máte úrok 2,39% a splátku 5.607,-Kč. Po dobu fixačního období máte tyto podmínky zajištěny a nelze s nimi hýbat. Předpokládejme, že je to 5 let, což je nejčastější doba fixace úroku v ČR. A co dalších 25 let? Co se během nich může stát?
Když přehlédnu běžná rizika, která lze řešit životní pojistkou úvěru, pak jsou zde i rizika trhu s nemovitostmi a kolísavost úrokových sazeb. Trh s nemovitostmi může ochladnout, byty a domy sníží svou cenu a v období fixu nemá nemovitost hodnotu 80-90% LTV, což je podmínka banky dle nařízení ČNB. V tom případě nastane situace, že musíme slepě akceptovat podmínky banky na další období. Nemůžeme se s úvěrem nikam přesunout, protože nemáme pro jinou banku odpovídající zástavu. Pokud se zvýší úroková sazba, na další fixační období se zvýší i naše měsíční splátka a lidi s nižším příjmem mohou mít vážné problémy.
Proto buďme rádi za tato opatření, protože myslí dopředu za nás, abychom se nedostali do víru neschopnosti splácet.