Pomáhají přísnější podmínky bank žadatelům o úvěr?
717
post-template-default,single,single-post,postid-717,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Pomáhají přísnější podmínky bank žadatelům o úvěr?

Je tomu už rok, co vyšel v platnost nový spotřebitelský zákon. Cílem je chránit klienta tím, že jsou mu dopředu známé veškeré okolnosti úvěru – různé poplatky, celková zaplacená částka a taky může splatit celý úvěr buď pomocí mimořádných splátek nebo naráz ke konci fixačního období. S tímto zákonem se však pojí také zpřísněné podmínky posouzení bonity, což se už klientům líbí méně, neboť ne všichni na vytoužené vlastní bydlení dosáhnou.

Jde o pouhou aroganci moci bank nebo nám tímto krokem pomáhají nedostat se do obtíží?

Odpověď je jednoznačná: chrání klienty před problémy s neschopností splácet! Jen si představte, že si vemete v bance úvěr na bydlení např. na třicet let na 1.440.000,-Kč (což je 80% LTV – z odhadní ceny nemovitosti, což je 1.800.000,-Kč), máte úrok 2,39% a splátku 5.607,-Kč. Po dobu fixačního období máte tyto podmínky zajištěny a nelze s nimi hýbat. Předpokládejme, že je to 5 let, což je nejčastější doba fixace úroku v ČR. A co dalších 25 let? Co se během nich může stát?

Když přehlédnu běžná rizika, která lze řešit životní pojistkou úvěru, pak jsou zde i rizika trhu s nemovitostmi a kolísavost úrokových sazeb. Trh s nemovitostmi může ochladnout, byty a domy sníží svou cenu a v období fixu nemá nemovitost hodnotu 80-90% LTV, což je podmínka banky dle nařízení ČNB. V tom případě nastane situace, že musíme slepě akceptovat podmínky banky na další období. Nemůžeme se s úvěrem nikam přesunout, protože nemáme pro jinou banku odpovídající zástavu. Pokud se zvýší úroková sazba, na další fixační období se zvýší i naše měsíční splátka a lidi s nižším příjmem mohou mít vážné problémy.

Proto buďme rádi za tato opatření, protože myslí dopředu za nás, abychom se nedostali do víru neschopnosti splácet.