Půjčí mi v bance jen 80% hypotéky?
734
post-template-default,single,single-post,postid-734,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

Půjčí mi v bance jen 80% hypotéky?

Tak tuhle otázku slýchám velmi často. Je vidět, že povědomost lidí o tomto faktu není moc veliká. Zkusme si tedy shrnout informace a udělat si jasno.

V nedávné minulosti ČNB doporučila bankám, aby neposkytovaly hypotéční úvěry, jejichž výše bude přesahovat 90% zastavené nemovitosti. Tohle doporučení se již v bankách striktně dodržuje. Banky půjčují nejčastěji 70-80% , menšímu procentu klientů i 90% hypotéku.

Druhým doporučením ČNB je dofinancování hypotéčního úvěru „z vlastní kapsy“. V praxi to znamená mít svých 10-20% potřebné částky. V současnosti ještě stále lze v některých bankách dofinancovávat hypoúvěr úvěrem na bydlení , který je bez zástavy, na dobu max 18 nebo 22 let a má vyšší úrok (zhruba dvojnásobný než u hypotéky). Velké množství bank dnes již dofinancování úvěrem na bydlení nepřijímá a počítá se s tím, že v blízké budoucnosti tuto podmínku bude muset příjmout i zbytek bankovních ústavů ! Tudíž dojde k další regulaci možné klientely.

Jaké budu mít v takovém případě možnosti?

  • bance prokážu, že chybějící částku 10-20% k hypotéčnímu úvěru mám k dispozici (většinou na bankovním účtu)
  • využiju k zástavě nemovitost, která má vyšší hodnotu ( pokryje potřeby úvěru v plné výši)