ČNB uvolňuje limity nových hypoték
840
post-template-default,single,single-post,postid-840,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.8.0,vc_responsive

ČNB uvolňuje limity nových hypoték

Česká národní banka aktuálně uvolňuje nastavení podmínek k získání hypotéčních úvěrů, což jistě ocení klienti, kteří přemýšlejí o pořízení či rekonstrukci nemovitosti. Co to přesně znamená?

  1. LTV – procentuální podíl z odhadní ceny nemovitosti – v současnosti je max LTV 90%, na něž mají banky omezený balíček a jsou poskytnuty jen některým žadatelům, ve většině případů lze z hypotéčního úvěru získat LTV 80% a zbytek dofinancovat půjčkou na bydlení. Nově bude poskytovat LTV 90% a u 5% žadatelů maji banky možnost poskytnout 90-100%.
  2. DSTI – poměr čistého příjmu a celkových splátek úvěrů – původně mohl člověk mít v úvěrech 45% svého čistého měsíčního příjmu, nyní se zaúvěrovanost zvýšila na 50%.
  3. DTI – poměr výše celkového zadlužení a výše čistého ročního příjmu – kritérium, kterým bylo možné vypočítat maximální možnou výši hypotéčního úvěru, což byl čistý roční příjem krát 9. Nyní se zcela ruší!

Tímto krokem se stávají hypotéční úvěry opět o něco dostupnější a mohou pomoci k pořízení vlastní nemovitosti širšímu okruhu lidí.